Vepřové sladkokyselé Chiu Chow - cinska

Kompletní čínská kuchařka
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Vepřové sladkokyselé Chiu Chow

Maso

Vepřové sladkokyselé ve stylu Chiu Chow

Jedná se o lahodnou a neobvyklou verzi sladkokyselého vepřového masa podle receptury z oblasti jižní Číny. Můžete použít čerstvé nebo konzervované vodní kaštany.

Porcí 4


175 g vodních kaštanů
450 g mletého tučného vepřového masa
1 bílek
2 lžíce světlé sójové omáčky
1 lžíce tmavé sójové omáčky
2 lžíce rýžového vína Shaoxing nebo suchého sherry
1½ lžíce cukru
sůl a černý pepř
225 g mazacího tuku, na obalení
100 g zelené papriky (asi 1)
100 g červené papriky (asi 1)
100 g mrkve
4 jarní cibulky
kukuřičná nebo bramborová mouka, na posypání
450 ml podzemnice olejné nebo rostlinného oleje
75 g konzervovaného liči

Na omáčku
150 ml kuřecí vývar
1 lžíce světlé sójové omáčky
2 lžičky tmavé sójové omáčky
2 lžičky sezamového oleje
1½ lžíce čínského bílého rýžového octa
1 lžíce cukru
2 lžíce rajčatového protlaku nebo kečupu
sůl a bílý pepř


Pokud používáme sladkovodní kaštany, oloupeme je a nasekáme nadrobno. Pokud používáme konzervované vodní kaštany, nejprve je dobře opláchneme ve studené vodě. Scedíme v cedníku a poté je nakrájíme nadrobno.

Ručně promícháme vepřové maso s bílkem a 4 lžícemi studené vody. Směs by měla být lehká a nadýchaná. Nepoužíváme mixér, protože by směs byla příliš hustá. Poté přidáme vodní kaštany, sójové omáčky, rýžové víno, cukr, 2 lžičky soli a ½ lžičky černého pepře a mícháme dalších 30 sekund. Vepřové maso rozdělíme na malá kolečka, každé o velikosti golfového míčku.

Nakrájíme sádlo na 7,5 cm čtverce a jeden obtočíme kolem každého vepřového kola.

Mezitím nakrájíme zelenou a červenou papriku na 2,5 cm čtverce. Mrkev oloupeme a nakrájíme na tenké plátky po diagonále. Jarní cibulku nakrájíme na 2,5 cm kousky. (Jednotná velikost masa a zeleniny přispívá k vizuální přitažlivosti pokrmu.). Přivedeme k varu pánev s vodou a blanšírujeme mrkev a papriku, dokud nezměknou, asi 4 minuty, poté scedíme a dáme stranou.

Vepřová kolečka poprášíme kukuřičnou moukou a setřeseme přebytek. Ve fritéze nebo velkém woku rozehřejeme olej, dokud se z něj lehce nekouří. Snižíme plamen na mírný stupeň a smažíme kolečka, dokud nebudou křupavá. Necháne je okapat na kuchyňském papíru.

Smícháme ingredience na omáčku spolu s ½ lžičkou soli a 1 lžičkou bílého pepře ve velké pánvi a přivedeme k varu. Přidáme všechnu zeleninu a dobře promícháme. Přivedeme zpět k varu, poté stáhneme plamen, aby se směs vařila a vaříme 2 minuty. Scedíme a přidáme liči a vepřové maso a dobře promícháme. Směs přendáme na hluboký talíř a ihned podáváme.






Liči čínské (Litchi chinensis), také známé pod jménem dvouslivák lahodný, je jediný zástupce rodu liči (Litchi) z čeledi mýdelníkovité (Sapindaceae). Jeho ovoce je známo jako liči. Původem je z Asie, z Číny a Indočíny. Liči čínské je nejznámější zástupce čeledi mýdelníkovitých poskytujících jedlé plody.



Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky