Světlá polévka charakteristické vůně z použitých brambor a dalších potravin, ·typické chuti, mírně zahoustlá, s vložkou brambor, hub a zeleniny.
5 porcí
2 až 3 středních bramborů
625 ml vody
1 mrkev
1 petržel
¼ celeru
zlatá jíška z 15 g másla a 1 lžice hladké mouky
1/2 lžičky soli
majoránka
česnek
čerstvé nebo sušené houby
25 g cibule
Připravíme si jíšku
Dle ČSN, jemně nakrájenou cibuli osmahneme na sádle do růžova, zasypeme prosátou moukou a připravíme světlou zásmažku. Zásmažku za neustálého prošlehávání metlou zalijeme vlažným vývarem nebo vodou, uvedeme do varu a pozvolna vaříme alespoň 1 hodinu. No, dal bych přednost máslu před sádlem. Jinak je to tak správně, jen dáváme pozor, aby jíška byla osmažená jen do růžova, ne do zlatova!
Přidáme na kostičky nebo na nudličky nakrájenou kořenovou zeleninu, po případě s houbami, vaříme asi 10 minut. Teprve pak přidáme oškrábané, úhledně nakrájené brambory. Vaříme ještě 20 minut. Hotovou polévku okořeníme majoránkou a utřeným česnekem, dosolíme podle chuti.
Jak jednoduché! Přitom jde o nejlepší a nejoblíbenější českou polévku. Tak, jako mají Rusové boršč, my máme bramboračku.
Nejen v tomto, ale také v jiných předpisech na polévky se nedává jíška až nakonec, jak se v některých současných receptech uvádí, ale skoro nebo přímo od počátku varu. Dokonce se nejdřív provaří jíška a až pak se přidá zelenina a brambory. Polévka, v níž je správné množství dobře provařené jíšky, není kašovitá ani po vychladnutí a při ohřívání ji není třeba ředit.