Prvním krokem je vnitřní čistota. Dokonalé denní vyprázdnění je bezpodmínečně nutné. Při nepravidelné stolici je nálev hodnotná pomoc. Je podrobně popsán v kapitole o detoxikaci v mé knize „Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy“ a v mé knize „Omládněte“.
Přejete-li si rychlé výsledky, můžete dosáhnout lepší a dokonalejší očisty střevními výplachy (hydrocolon) za předpokladu, že jsou správně provedeny.
Podle mých zkušeností se docílí nejlepších výsledků výplachy prováděnými denně, a to jednou denně čtyři až pět po sobě následujících dnů. Potom je již nutný jen jeden nebo dva výplachy týdně.
Odborně provedené výplachy mají podle mě mnoho předností a nezpůsobí žádné potíže.
Ten, kdo střevní výplach (hydrocolon) nikdy nezažil, nemůže k němu zaujmout stanovisko. Varovat před výplachy může jen ten, kdo nemá žádné znalosti o čistotě těla.
Je totální nesmysl tvrdit, že výplachy jsou škodlivé, protože oslabují tělo. Pozadím takové argumentace jsou jednoduše chybějící vědomosti a zkušenosti.
Tlusté střevo je čisticí zařízení našeho těla. Jak může tělo získat silu a správnou chemickou rovnováhu, jestliže není nejdřív dokonale vyčištěno?
POBYT V NEMOCNICI, KTERÝ SE NEUSKUTEČNIL
Před několika léty mně zatelefonoval jeden můj přítel, aby mně oznámil, že příštího dne jde do nemocnice. „Proč?“ zeptal jsem se. Řekl mi, že má uzávěr tlustého střeva a že nemůže jít na stolici. Zadržení stolice a starých odpadových produktů po delší časový úsek může pasáž tlustého střeva blokovat a stolici znemožnit.
.....Zeptal jsem se ho, proč si nenechá udělat několik výplachů tlustého střeva, když přece náš program zná. Odpověděl, že to nepřichází v úvahu, protože nejbližší možnost k provedení je 150 km vzdálená. Namítl jsem, že já bych jel raději 150 km, než bych šel do nemocnice. Nakonec podnikl můj přítel přece jen tu stopadesátikilometrovou cestu a po týdnu mně řekl telefonicky, že jsem mu zachránil život, že se cítí dobře, co už léta nepoznal a že si brzy zajede na další výplachy.
A to není žádný ojedinělý případ! Mohl bych o takových pacientech napsat knihy. Moje výzkumy v této oblasti mně stále přesvědčují o tom, že není správné zahajovat jakoukoliv léčbu bez předchozí série střevních výplachů.
Neexistují potíže a choroby, u kterých by po řadě střevních výplachů léčba nezabrala rychleji a účinněji.
Rozdíl mezi výplachem a klystýrem spočívá v tom, že výplach provádí odborný pracovník na speciálním přístroji, kdežto klystýr si provádíte sami. Výplach pročistí celé střevo, klystýr jenom jeho část. Výplach si necháme udělat 1x do roka, klystýr si provádíme sami libovolně.
____________
V dnešní době je možné si výplachy provádět i doma sám, a to postupným přivyknutím na tuto kůru. Jsou k tomu však potřeba vhodné pomůcky, ne ty, jako na běžný krystýr. Doporučuji vhodný německý 3 litrový závěsný vak s pákovým uzávěrem a příslušná trubice s koncovkou pro zavedení do konečníku. Koncovka a konečník se potřou olivovým olejem pro hladký průnik do konečníku. Obsah 3 litry zavedený do tlustého střeva pouze s čistou teplou vodou (odzkoušené množství tekutiny 3000 ml pro jeden výplach, případně o něco méně), a to bez jakýchkoliv přísad v tekutině, dobře pročistí celé tlusté střevo včetně vzestupného tračníku. Opakovanými postupnými kůrami se zbavíte nánosů většinou usazeným na stěnách vzestupného tračníku (krusty). Mírná bolest, jako při nadýmání, je normální a neškodí. Každý si musí odzkoušet individuálně. Odměnou pro vás bude velmi dobrý pocit, celková úleva po každé terapii a zlepšování zdraví. Doporučuje se, že jeden hydrocolon by neměl trvat déle než jednu hodinu, to je orientačně maximální doporučená doba. Jinak časově domácí hydrokolon trvá přibližně 20 až 25 minut.
Pokud je vak zavěšen v koupelně v dostatečné výšce na stěně (asi ve výšce 250 až 300 cm), může se výplach provádět i v sedě na úplném okraji sedátka záchodové mísy. Pokud je střevo málo průchodné, stačí prvotní výplach přerušit nebo přerušovat, ventil uzavřít například po přijetí asi 1000 až 1500 ml teplé vody, koncovku vyndat a střevo na záchodové míse vyprázdnit, dejte si na čas a nespěchejte. Doporučuje se vyprázdnění na krátkou dobu zadržet, není to však vůbec nutné. Peristaltika pracuje dokonale, dejte jí čas. Pak výplach opakujte z doplněným množstvím tekutiny do 3000 ml. Je jasné, že se nánosy (krusty), přilepené na střevě za uplynulých 20 až 30 let, neodstraníme najednou. Je nutná systematická řada kůr za sebou po dobu dvou až tří měsíců. Pokaždé se však budete cítit daleko lépe. Až z vás nebudou vycházet tzv. plovoucí homolky (krusty), pak stačí kůry opakovat asi dvakrát týdně nebo i v delším časovém období. Pokud si však zvyknete, tak bez občasného řádného výplachu nebudete chtít být. Terapie provedená navečer je nejlepší, velmi dobře se vyspíte. Samozřejmě si přitom doporučuje nezapomínat na přiměřenou živou stravu (čerstvé šťávy nebo saláty z ovoce a zeleniny – živé enzymy), nejlépe po ránu ovoce – zralý banán, jablko, šťáva z mrkve apod. U německých vaků TOP FILL se nenechejte mýlit bílou náplní na obrázku (kontrastní médium), ta je použita pro komerční účely.V našem případě se používá pouze teplá čistá voda!
Sadu TOP FILL lze u nás snadno objednat tady. Doporučená údržba po delším používání (černé skvrny apod.): Vak uzavřeme, vlijeme asi 100 ml SAVO Original (dezinfekce vody a povrchů – bazény, studny apod.). Vak doplníme vlažnou vodou a necháme několik hodin působit. Vytvoří se bílý kal z usazenin. Vak dvakrát až třikrát propláchneme vlažnou a studenou vodou, vak naplníme a ventilem necháme odtéct vodu do vany. Pak můžeme sadu dále používat.
Doporučuje se oka vaku nastavit několikrát protočenými provázky, a ty pak svázané v koupelně nebo na toaletě (dle dispozice domácnosti) zavěsit na pevné (nejlépe kovové) samolepící háky. Časem uvolněná nebo natržená oka platového vaku lze vyspravit pájkou s PVC tyčinkami (běžně k dostání). Jeden hydrocolon v lékařském zařízení stojí 700 až 1500 Kč, a to není pro každého levnou záležitostí, zejména při prvotní nutnosti častokrát výplachy opakovat. Po terapii je vhodné osprchování astěnu konečníku pročistit prstem s Betadinou, pokud nejste alergičtí na jód!
Potíráním vnitřní stěny konečníku Betadinou dochází nejen k desinfekci, ale také se zbavíte případných hemoroidů – naběhlých, uzlovitých žil ve stěně konečníku. Příčinou vzniku hemeroidů často bývá i zácpa – při odchodu stolice vzrůstá v žilách konečníku městnání a silný tlak, který žíly ještě více roztahuje. Zácpa také zhoršuje již vzniklé hemoroidy, protože tuhá stolice při svém odchodu odírá roztažené žilní uzly a námaha při břišním lisu zvyšuje tlak na konečník. Hemoroidy často vznikají také bezprostředně po porodu, jejich vznik je pravděpodobnější u lidí s nadváhou a u těch, kdo mají málo pohybu. Značnou roli hraje také strava s nedostatkem vlákniny rostlinného původu a výživových látek nutných pro udržení zdravé žilní stěny. Důležitá je strava zahrnující hodně čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, ořechů (ne burské oříšky) a semen. Ty obsahují velké množství vlákniny, která zabraňuje zácpě, a také vitamin C, křemík a flavonoidy posilující cévní stěny a zvyšující jejich pružnost (ty jsou obsaženy především v bobulovém ovoci, třešních a pohance). Riziko vzniku hemoroidů snížíme i tím, že se zbavíme nadbytečných kilogramů. Denně bychom měli vypít šest až osm sklenic vody, abychom se pravidelně a snadno vyprazdňovali.
Systém výplachu by něměl být používán (kontraindikace):
Perforace střeva, Pro akutní břišní onemocnění a břišních onemocnění, jako jsou peritonitida, apendicitida, Střevní obstrukce, Po operačních zákrocích (abdomino – chirurgické zákroky), Břišní příznaky neznámé příčiny (bolest břicha, zvracení), Případy, kdy dochází ke krvácení (stenóza, striktura konečníku), Nádory a další rakovinné výrůstky, Výhřez anální, Vrozené vady – deformity (mefakolon), Hemoroidy ?, Střevní píštěl / syndrom dráždivého trakčníku, Divertikulitida nebo diverkulóza, Zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida), Invaginace.
Nesprávné používání zařízení může mít za následek perforaci, krvácení a jiné vážné poranění střev. Domácí používání je na vlastní nebezpečí!
____________
PRŮJEM
Průjem je protiklad zácpy. Je to stav častějších a vodnatých stolic. Existuje několik druhů průjmů. Nejčastější je zánětlivý průjem způsobený městnáním hlenů v tlustém střevě. Po něm následuje rychlé ochlazení veškeré kůže těla a tím potlačení transpirace. Jiná forma průjmu je forma pankreatická. Jde o tvrdošíjné onemocnění s řídkými, vláknitými nebo lepkavými stolicemi, způsobené poruchami slinivky břišní. Existuje také pankreatický průjem vyvolaný střevními parazity - atd.
Každý druh průjmu, který jsem měl příležitost studovat, reagoval pozitivně na střevní výplachy. Zní to protismyslně - ale dovolte mně uvést jeden příklad z mnoha, který jsem sám bezprostředně zažil. Jde o ženu, která trpěla šest až sedm roků těžkými průjmy, bez jediné známky zlepšení. Navíc ji trápila neschopnost se vymočit. Byla léčena medikamenty a injekcemi bez úspěchu. Injekce, které dostala, by stačily usmrtit nosorožce a ona byla po každé jednotlivé churavější. Konzultovala jednoho lékaře, mého přítele, a ten chtěl slyšet moje mínění. Po rozhovoru s pacientkou jsem doporučil okamžité zahájení výplachů tlustého střeva. Lékař i pacientka se smáli jen při pomyšlení na tuto proceduru. Bylo provedeno rentgenové vyšetření, které potvrdilo moje podezření. Lékař konečně souhlasil s několika pokusnými výplachy, přestože opakovaně vysvětloval, že výplachy střeva jsou indikovány při ucpaném střevě a ne při takovém výrazném průjmu. Jen při šesti výplaších vyloučila pacientka šest kilogramů starých fekálií. Její průjem se pozvolna mírnil a odstraněním fekálních mas, které tlačily tlusté střevo proti močovému měchýři, se normalizoval odchod moči.
Nenechám si nikdy ujít příležitost, abych s důrazem neupozornil na skutečnost, že si nemůžeme dovolit věřit, že je všechno v pořádku, dokud neznáme skutečný stav svého tlustého střeva z rentgenového snímku. Živíme-li se vařenými nebo jinak zpracovanými potravinami, potom není ani více stolic denně žádným důkazem, že je všechno v pořádku.
PROJÍMADLA
Projímadla jsou obrovským „kšeftem“. Vzhledem k častosti zácpy je to pochopitelné. Co se stane, když si vezmete projímadlo? Dojde obyčejně k odchodu odpadových produktů ze střeva. Ale proč k tomu dojde? Jednoduše proto, protože tlusté střevo je tak podrážděné, že se projímadlo rychle snaží vyloučit a všechno kolem, co je volné, jde s sebou. Zjistili jsme, že projímadla nejen vedou k návyku, ale ničí také sliznici střeva. Projímadlo ruší normální rytmus vylučovacích orgánů, které dříve nebo později začnou rebelovat. To je důvod, proč mnoho lidí začne s mírným projímadlem a brzy přejde na silnější, než dosáhne stádia, z kterého není návratu. Tak se získá jízdenka ke kolostomii!
Nejpozoruhodnější následky návyku na projímadla jsem zažil u jednoho vojáka, veterána. Neměl ještě třicet a přišel ke mně přímo z Kliniky pro veterány v San Franciscu. Jeho příběh ve zkratce:
Chtěl dělat kariéru v armádě. Kvůli zácpě dostával předepsaná projímadla. Tato účinkovala stále méně, až onemocněl a byl upoután na lůžko. Specialisté provedli mnoho testů a nakonec rozhodli, že by se mohlo pomoct vytrhání všech zubů. Ale nepomohlo. Nakonec bylo operativně zjištěno, že jeho tlusté střevo je úplně zablokováno. Následovala kolostomie a propuštění z armády. Vrátil se do San Francisca a protože se mu dařilo líp, poohlížel se po zaměstnání. Měl se představit u šéfa jedné velké společnosti a přišel přesně ve stanovenou dobu do jeho elegantní kanceláře. Na konci rozhovoru, když chtěl právě odejít, uvolnil se jeho kolostomický pytlík a vyprázdnil se na přepychový koberec! Spěchal domů, svěřil se své sestře, odešel do svého pokoje a zastřelil se. Jeho sestra mně vyprávěla tyto tragické podrobnosti.