Astma je velmi staré onemocnění popisované už ve starověké literatuře. Jediný pokrok, jehož lidé od těch dob při pokusech o řešení tohoto problému dosáhli, jsou jen léky k zmírnění příznaků onemocnění.
Astma lze na 100 % případů spojit s larvami škrkavek. Jejich mikroskopické larvy po vylíhnutí z vajíček (v žaludku ihned poté, co je spolkneme) totiž neputují do střev, ale do plic. A představte si plíce plné mikroskopických červíků! Člověk se je samozřejmě snaží vykašlat, ale abych nebyla neslušná, vše co vykašle, spolyká. Polykání se ale nevyhneme tak či tak a mladí červíci se vracejí zpět do žaludku, tentokrát proto, aby mohli začít „hospodařit" ve střevech. Někteří už žaludek neopustí a působí tam dětem bolesti.
U většiny případů výskytu škrkavek nacházíme také Bacteroides fragilis přenášející viry Coxsackie. Zda se ve vás tyto bakterie rozbují, záleží jen na prostředí, jaké jim vytvoříte v těle (zejména sníženou imunitou některého z orgánů). Bacteroides nejčastěji napadají játra a mozek (byly objeveny v mozkových nádorech). Viry Coxsackie jsou v zubních abscesech a také v mozku.
Astma se ovšem u každého nositele škrkavek nevyvine, i když vždy procházejí plícemi. Záleží snad možnost rozvinutí infekce na věku napadeného člověka? Rozhoduje o tom množství přítomných škrkavek, nebo snad i roční období, v němž k nákaze došlo?
Kašel by u malých dětí nikdy neměl být přehlížen. Už při prvních známkách kašle použijte frekvenční generátor nastavený na frekvenci 408 kHz, což je frekvence škrkavek, nebo Zapper. Před jídlem si důkladně umývejme ruce. Dáváme pozor na zvířata pohybující se v jejich okolí. Používejte u nich každý den Zapper k hubení škrkavek nebo jim přidávejte do žrádla protiparazitní byliny.
Lidé trpící astmatem jsou často alergičtí na nečistoty ve vzduchu, jako je pyl nebo kouř. Produkce histaminu v plicích a jeho vztah k alergiím byly již důkladně vědecky prozkoumány. Ačkoli je zjevné, že napadení červíky vede jak k produkci histaminu, tak k zvýšení počtu eozinofilů (fagocytů). Je udivující, že přestože se u nemocných astmatem oba tyto příznaky standardně vyskytují, nebývá přítomnost červíků nikdy zjišťována! Dostávají jen léky k usnadnění dýchání. Za tímto účelem jsou vyvíjeny stále nové a lepší (ale také jedovatější) preparáty.
Jedinou cestou k vyléčení astmatu je odstranění nákazy škrkavkami. Vždy si důkladně umývejme ruce, včetně nehtů (nejlépe v alkoholu) a zabraňte vnikání špíny do úst. Abyste se odnaučili okusovat nehty či olizovat prsty, noste třeba mikrotenové rukavice (každý týden nový pár). Dětem umývejme ruce před každým jídlem (i když je to třeba jen oplatek) a udržujme jejich nehty krátké.
Psi, kočky, prasata, koně, všechna tato zvířata většinou mívají škrkavky. Nikdy, opravdu nikdy, nenechávejme děti uklízet po jakémkoli zvířeti, mohlo by to vést k rozsáhlé infekci, která by nemusela vyústit jen v astma. Mohly by se objevit i epileptické záchvaty. Při uklízení zvířecích výkalů v nich nejdřív zničte červy. K uklízení výkalů nikdy nepoužívejme smetáky či lopatky. Používáme raději lepenku, noviny nebo cokoli jiného, co můžeme vyhodit. Vysypávejte výkaly do venkovního smetí. Pak si důkladně umyjeme ruce v alkoholu, přičemž věnujeme zvláštní pozornost nehtům. Pokud připravujeme jídlo, můžeme v případě, že se důkladně neumyjeme nakazit celou rodinu.
Pokud se v rodině vyskytuje někdo s astmatem, měli bychom se všichni podrobit aplikaci Zapperu nebo užívat příslušné byliny proti škrkavkám. Ale ani poté, co se všichni, včetně domácích zvířat, této kůře podrobíme, bysme za žádnou cenu neměli zvířata pouštět do ložnice, kde spí někdo, kdo trpí astmatem. Astma není jen parazitické onemocnění, ale současně i alergická reakce na zvířata a vdechované částečky různých látek.
Vyčistíme vzduch v domácnosti, zbavíme ho kouře, vůní a všech chemikálií, všech čistících přípravků a leštidel. Pokud bydlíme v domě, skladujeme těkavé látky raději v garáži, než v přízemí. Vzduch z přízemí totiž stoupá do vyšších pater. Vyčistíme celou domácnost. Ti, kteří používají spreje na vlasy nebo lak na nehty, by to měli v létě dělat venku a v zimě ve vlastním pokoji za zavřenými dveřmi. Používáme filtr na odstranění chlóru z vody, zvláště k sprchování. Pokud je to možné, instalujeme doma centrální klimatizaci s kvalitním filtrem (samozřejmě prostý chemických příměsí a skelných vláken). Další možností je použít pokojový vzduchový filtr (opět pozor na skelná vlákna). Necháme jej zapnutý vždy na hodinu před spaním, aby se vzduch měl čas ustálit. Zvířený prach poletující vzduchem škodí, musí se nechat usadit. Nikdy neutíráme prach v přítomnosti člověka postiženého astmatem. Plíce se za předpokladu, že dýchají čistý vzduch a nedochází k reinfekcím, velmi rychle uzdraví. Nejlepší místo k rekonvalescenci je venku (ne však v blízkosti stromů a keřů) nebo doma, pokud máte kvalitní klimatizaci bez znečišťujících škodlivin (azbest, formaldehyd, arzén, skelná vlákna).
Jakmile astma začne ustupovat, přestaneme používat inhalátor, máme ho ale vždy po ruce. Když ho budeme muset použít, snažíme se identifikovat zdroj reinfekce či alergenu. Buďte vnímaví. Pokusíme se odhalit, proč se astma vrací. Děláme si poznámky. Může trvat až půl roku, než odhalíme příčinu opakování potíží a budeme se jich umět zbavit. Uvidíte, jak skvěle se pak bude dýchat bez inhalátoru a léků. Pokud se astma znovu objeví až po roce, může se jednat o výskyt sezónního alergenu, v blízkosti mohou být například borovice, kvetoucí keř či čerstvě posečená tráva. Snažíme se těmto místům vyhýbat, dokud nebudeme úplně vyléčení.
Při potížích s plícemi požíváme osvědčené bylinné recepty. Vypěstujte si vlastní kostival a česnek. Pijte diviznový čaj. Přečtěte si knihu o bylinkách. Usušte si nějaké byliny sami, ale dělejte to správně a nenechte je zplesnivět.